Mińsk – co warto zobaczyć?

Mińsk – co warto zobaczyć?

 

Mińsk to stolica i zarazem największe miasto Białorusi, położone nad Świsłoczą. Jest największym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym kraju. Mieści się w nim sekretariat założonej w 1991 Wspólnoty Niepodległych Państw. Był miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego.

 

Aby zwiedzić stolicę Białorusi potrzebna będzie nam wiza turystyczna, niestety Mińsk nie znajduje się w strefie ruchu bezwizowego. Więcej na naszej stronie.

 

Białoruś wraz ze swoją stolicą jest warta odwiedzenia przede wszystkim poprzez wzgląd na przeplatającą się historię naszych państw. Wycieczka do Mińska jest strzałem w dziesiątkę dla wielbicieli architektury stalinowskiego empire’u, pięknych i „nieskażonych pracą człowieka” widoków, zabytkowych kościołów i barokowych budowli zarówno świeckich, jak i sakralnych.

 

Co zobaczyć w Mińsku, oto kilka naszych podpowiedzi:

 

- Plac Zwycięstwa to centralny plac Mińska, kluczowy punkt orientacyjny na mapie. Na Placu znajduje się charakterystyczny Monument Zwycięstwa, wzniesiony by upamiętnić wydarzenia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

 

- Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej – jak sama nazwa wskazuje jest to muzeum poświęcone Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941–1945. W swojej kolekcji posiada plakaty, grafiki, odzież, fotografie i przedmioty z okresu wojny.

 

- Kościół św. Szymona i św. Heleny (tzw. Czerwony Kościół) uważany jest za bastion polskości. Świątynia przez wiele lat służyła jako kino. Czerwony kolor kościoła wyróżnia się na tle pozostałych budowli. Co ciekawe, cegła do jego budowy została sprowadzona aż z Częstochowy.

 

- Park Gorkiego, utworzony w 1800 roku jako Ogrody Gubernatora, w czasach sowieckich przemianowany na cześć wybitnego pisarza Maksima Gorkiego. Część obszaru parku jest zajęta przez park rozrywki z 56 metrowym diabelskim młynem. Posiada również edukacyjne obserwatorium z planetarium. To miejsce warte odwiedzenia i spędzania czasu na świeżym powietrzu.

 

- Wszyscy wielbiciele ziemniaków koniecznie powinni odwiedzić pomnik ziemniaka.  Otóż ziemniaki zajmują szczególne miejsce w białoruskim jadłospisie. Je się je często, dużo i na wszystkie sposoby. Mówi się, że specjaliści potrafią przyrządzić nawet 2000 dań bazujących na kartoflu, a Białoruś pod względem ich uprawy zajmuje pierwsze miejsce w świecie.

 

Oczywiście Mińsk obfituje w różnorodne atrakcje przede wszystkim o charakterze historycznym, kulturalnym oraz kulinarnym. Przedstawione przez nas punkty warte odwiedzenia na mapie Mińska to tylko namiastka miejsc, które wywołają niesamowite wrażenia.

 

A Wy odwiedziliście już Białoruś?

Jeśli nie to skontaktuj się z nami – pomożemy zorganizować Ci wycieczkę!

 

 

 

wstecz

Zadzwoń

794 55 66 90

570 55 66 99

Napisz

kontakt@rcwiza.pl

lub odwiedź

nasze oddziały