Bezwizowa strefa „Grodno-Brześć”: co warto zobaczyć?

Przypominamy, iż wjazd na teren Białorusi do strefy „Grodno-Brześć” odbywa się w reżimie bezwizowym. Co to znaczy? Otóż możemy wjechać tam w celach turystycznych na okres 15 dni, posiadając jedynie specjalną przepustkę.

 

Barokowe kościoły, radzicki teatr i tank.

 

Grodno jest jednym z najstarszych białoruskich miast. Warto wspomnieć, że jest ono związane z historią Polski, pełne pomników i pozostałości jeszcze z czasów rozbiorów. Będąc w Grodnie warto odwiedzić dawne siedziby królów, batorówkę, czyli rezydencję króla Stefana Batorego, Bazylikę katedralna św. Franciszka Ksawerego.

Wśród pereł grodzieńszczyzny, który niewątpliwie warto odwiedzić, znajduje się zespół pałacowo-zamkowy Radziwiłłów w Mirze z XV wieku. Miasto obfituje w wiele zabytków kultu religijnego, które koniecznie trzeba zobaczyć, są to między innymi synagogi, kircha luterańska, Cerkiew Opieki Matki Boskiej, czy klasztor bernardynów.

Obowiązkowym punktem zwiedzania na mapie Grodna jest dwunastowieczna cerkiew Borysa i Gleba, znajdująca się na wzgórzu Kałoża. Grodno jest miastem nie tylko bogatym w zabytki historii, ale także epatuje swojego rodzaju nowoczesnością – możemy podziwiać architekturę Teatru Dramatycznego, zobaczyć pozostałości czasów sowieckich, wśród których należy wymienić pomnik Lenina oraz znajdujący się w środku miasta czołg, będący symbolem miasta.

 

Nieodkryte oblicze Brześcia nad Bugiem…

 

Brześć jest drugim pod względem wielkości miastem na Białorusi, stanowiącym ważny i strategiczny węzeł komunikacyjny państwa. Brześć to niewątpliwie prężnie rozwijające się miasto, zarówno pod względem kulturowym i oświatowym (teatry, uczelnie, ośrodek kultury polskiej, muzeum obrony twierdzy brzeskiej, muzeum kolejnictwa, muzeum archeologiczne), sportowym (kluby piłkarskie hokejowe, wioślarskie, rozbudowana infrastruktura sportowa) jak i przemysłowym.

Podobnie jak Grodno, Brześć jest unikatowym miastem, w którym przeplatają się nowoczesność z historią, zabytki z wynalazkami, to co piękne i unikatowe z normalnym i zwykłym. Punktem obowiązkowym do odwiedzenia na mapie Brześcia jest Twierdza Brzeska, wybudowana na przełomie XIX i XX wieku, stanowiąca jeden z największych kompleksów fortyfikacyjnych w Europie tamtych czasów.

Będąc na terenie strefy bezwizowej, podczas zwiedzania Brześcia warto odwiedzić budynku kultu religijnego, między innymi Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym znajduje się słynny obraz Matki Boskiej Ocalenia, Cerkiew Św. Mikołaja oraz Cerkiew Świętego Szymona.

Koniecznie należy zobaczyć Pomnik Tysiąclecia Brześcia, ilustrujący najważniejsze wydarzenia i postaci, wpisujące się w historię kraju i regionu.

 

 

Źródła:

https://belsat.eu/pl/news/grodzienska-strefe-bezwizowa-polaczono-z-brzeska-i-poszerzono/

https://www.tvp.info/35435148/polacy-moga-bez-wizy-wjechac-na-bialorus

http://www.karmeltour.ru/pages/bez-wizy-do-grodna.html

wstecz

Zadzwoń

794 55 66 90

570 55 66 99

Napisz

kontakt@rcwiza.pl

lub odwiedź

nasze oddziały